ZUBÁR – hrdina ústnej dutiny

Ak sa vám niekedy zdalo, že ste na návšteve u zubára, pravdepodobne ste tam boli. Čo ste si ale možno neuvedomili, je to, že zubár je v skutočnosti superhrdina. Len nemá taký originálny plášť ako Superman, či Batman. Svoju kreativitu a schopnosti ukazuje v diagnostike, prevencii a liečbe všetkého, čo sa deje vo vašej ústnej dutine. Vzdelanci pomenovali túto oblasť ako stomatológia, ale my to nazvime “svet zubov”. Superhrdina v bielom plášti  používa pri liečbe vysoko sofistikované náradie ako napr. laser či mikroskop, ale vie liečiť aj s bežným osvedčeným náradím, ako napríklad kliešte alebo vŕtačka.

VZDELÁVANIE A PRAX – Cesta hrdinu

Cesta k získaniu titulu zubára je dlhá a náročná. Po absolvovaní strednej školy musí budúci zubár absolvovať predmedické štúdium na univerzite a potom absolvovať štúdium na zubnej fakulte. Po ukončení štúdia na zubnej fakulte musí absolvovať klinickú prax. To je ako tréning superhrdinu! Len si dajte pozor, aby ste nie Vy boli tým objektom na kom bude trénovať svoje zručnosti. Tak ako v každom remesle, aj tu platí, že prvé výtvory nemusia byť majstrovským dielom. V stomatológii sa hovorí, že zubár vytvára ľuďom krajší úsmev. Pri svojich prvých výtvoroch to znásobuje tým, že dáva dôvod sa usmievať aj ostatným naokolo…

PRÁCA ZUBÁRA – Bežný deň superhrdinu

Zubári sa zaoberajú širokou škálou problémov týkajúcich sa úst a zubov. Medzi ich úlohy, ktoré musia zvládať, patrí:

  • diagnostika orálnych ochorení (Detektívna činnosť!)
  • vytváranie plánov liečby pre udržanie alebo obnovenie ústneho zdravia pacientov (Plánovanie záchranných akcií!)
  • monitorovanie rastu a vývoja zubov a čeľustí (Sledovanie zločincov!)
  • vykonávanie chirurgických zákrokov na zuboch, kostiach a mäkkých tkanivách ústnej dutiny (Odhaľovanie a boj proti zločinu!)
  • bezpečné podávanie anestetík na kontrolu bolesti počas zákrokov (Superhrdinove superschopnosti!)

ZÁVER – Superhrdinovia sú medzi nami

Práca zubára je náročná, ale dopraje aj pocit zadosťučinenia. Keďže pomáha ľuďom udržiavať a zlepšovať ich ústne zdravie, čo je kľúčové pre celkové zdravie a kvalitu života, na konci svojej práce prichádza vytúžený výsledok – krásny úsmev. Ak máte záujem o kariéru v oblasti stomatológie, môže byť práca zubára skvelou voľbou pre vás. Takže každý z nás sa môže stať superhrdinom so schopnosťou vyčariť krásny úsmev druhým!

Úsmev je krivkaktorá všetko urovná. Phyllis Diller