Skok na obsah stránky, Hlavná stránka webu, Mapa webu

Víno Nitra

Obsah stránky je určený pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem,
že mám viac ako 18 rokov

Malokarpatská vinohradnícka oblasť - Vinice Modra

Tieto vinice sú súčasťou Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Nachádzajú sa na hlinitých, hlinito-piesočnatých, piesočnatých až kamenistých pôdach, ktoré dávajú vínam rozmanitý a jedinečný charakter. Polohy s ideálnou expozíciou svahov a to južné, juho-východné svahy, zabezpečujú ideálne klimatické a poveternostné podmienky pre pestovanie a dozrievanie hrozna. Pôdne podmienky, orientácia svahov a klimatické podmienky, kde ročné zrážky sa pohybujú na úrovni 600 až 650 mm, suma aktívnych teplôt za vegetáciu je 2920 °C, priemerné ročné teploty za vegetáciu 9,6 °C zaraďujú vinohrady v Modranskom rajóne do kategórie B1, čo je najvyššia kategória a je tu možné dopestovať hrozno vysokej kvality, z ktorých sa následne dajú vyrobiť vína výbornej kvality.

Zobraziť vinicu na google maps (+48° 19' 58.92", +17° 17' 28.29")

História pestovania hrozna v Modranskom rajóne nie je celkom dobre objasnená. Vinič hroznorodý na Slovensko ako aj do iných krajín priviezli Rimania, prvé písomné zmienky siahajú až do 14. storočia, ale to už vinič hroznorodý tvoril základ modranskej ekonomiky. Vrchol nastal v 16. a 17. storočí. Modra sa predajom vína a iných remeselníckych výrobkov dostala medzi najväčšie kráľovské mestá Uhorska a bola najväčším vinohradníckym mestom na Slovensku.

Rozloha rodiacich viníc je približne 44,5 ha, všetky z týchto viníc sú zaradené do integrovanej produkcie. Okrem rodiacich vinohradov je 42,7 ha v rekonštrukcii, kde sú vysadené odrody Rizling vlašský, Silvánske zelené, Frankovka modrá, Rizling rýnsky, Veltlínske zelené.

Z viníc sú najstaršie - vysadené v roku 1968 a najmladšie, vysadené v rokoch 2002 – 2004. Medzi najpestovanejšie biele odrody patria:

  • Veltlínske zelené
  • Rizling rýnsky
  • Rizling vlašský
  • Silvánske zelené

Z modrých odrôd sú to najmä:

  • Frankovka modrá
  • Dornfelder
  • Rulandské modré

Späť na naše vinice

Kontaktujte nás
Vyhľadávanie

Rýchle kontakty

Kontaktné informácie