Skok na obsah stránky, Hlavná stránka webu, Mapa webu

Víno Nitra

Obsah stránky je určený pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem,
že mám viac ako 18 rokov

Víno a skrutkovacie uzávery

26. 6. 2010 / O víne

Skrutkovacie uzávery na víno sú svetovým trendom, ktorý sa od protinožcov postupne šíri po celom svete. Na Slovensku sa jedným z priekopníkov tohto spôsobu uzatvárania vín stala sesterská spoločnosť Chateau Modra, a.s., ktorá na trh uviedla novú produktovú radu so symbolickým názvom XI. Generácia.

Spôsobov uzatvárania vín je v poslednej dobe čoraz väčšie množstvo, pričom tieto novinky možno prirovnať k podobnej vinárskej revolúcii, akou bolo pred niekoľkými stáročiami začatie používania sklenených fľaší. Každý zo spôsobov má svoje silné stránky a preto nie je možné tvrdiť, že existuje len jeden správny spôsob uzatvárania vínnych fliaš. Rozhodnutie je v rukách samotného vinára, na ktorom leží hlavná zodpovednosť výberu spôsobu uzatvárania fliaš, a taktiež zákazníka, ktorý ako konečná inštancia nakoniec sám zhodnotí, či sa mu tieto novinky aspoň trochu pozdávajú.

Aké sú teda výhody skrutkovacích uzáverov? Jednou z veľkých výhod je jednoduchšia manipulácia, keďže k otvoreniu fľaše nie je potrebný žiadny otvárač. Fľaše sa tak otvárajú za pomoci jednuduchého pohybu rukou. Rovnako v prípade nedopitia fľaše je omnoho jednoduchšie takúto fľašu zavrieť, pričom sa človek nemusí obťažovať so zatlačovaním korkového uzáveru naspäť do hrdla fľaše. To sú však len manipulačné výhody. Väčšie množstvo výhod sa skrýva už v samotnom uzávere a v jeho tesniacich schopnostiach. Dnes nie je tajomstvom, že časť fliaš s korkovou zátkou má chybu v podobe látky trichloranizol, ktorá vo víne vytvára pachuť po korku, zreteľnú vo vôni, v aróme, ako aj v chuti vína. Vína so skrutkovacím uzáverom sa tomuto problému s veľkým štýlom vyhýbajú. Osobne považujem práve tento dôvod za jeden z najväčších plusov skrutkovacích uzáverov. Ďaľšou výhodou je spoľahlivé tesnenie, ktoré nemusí byť pri korku vždy pravidlom. Spoľahlivé tesnenie je preto zárukou, že každá fľaša je identicky utesnená, čo minimalizuje riziko zmien, ku ktorým dochádza pod vplyvom kontaktu s kyslíkom pri zle utesnených fľašiach. Z výhod možno tiež spomenúť skladovanie fliaš, keďže spravidla sa fľaše v pivniciach kladú do horizontálnej polohy, aby korková zátka bola v kontakte s vínom a tým pádom sa zamedzilo prístupu vzduchu. Pri fľašiach so skrutkovacím uzáverom je táto otázka minulosťou, keďže fľaše možno ukladať všetkými spôsobmi. A ako je to s archivovaním vína so skrutkovacím uzáverom? Existuje mýtus, že takéto vína nie sú vhodné na archiváciu, avšak v tomto prípade ide len o mýtus, pretože neexistujú objektívne dôvody k tomu, aby bolo možné tvrdiť niečo podobné. Proste skrutkovacie uzávery majú svoju budúcnosť a svoje výhody. Vyskúšajte a uvidíte! :)

Autor: Karol Šebo

Späť na stránku o víne

Vyhľadávanie